Press ESC to close

A fost 20 aprilie în lume – Premierul sloven, Robert Golob a anunțat că nu a reușit să formeze o coaliție de guvernare după alegerile parlamentare, Președintele francez, Emmanuel Macron și omologul său polonez, Donald Tusk au discutat despre organizarea unor exerciții nucleare comune, Lidera opoziției din Venezuela, María Corina Machado a încercat să-și consolideze sprijinul internațional apropiindu-se de partidele de dreapta din Spania

Material realizat de Carmen Toader

Premierul sloven, Robert Golob a anunțat că nu a reușit să formeze o coaliție de guvernare după alegerile parlamentare, potrivit Euronews.  Astfel, acesta a deschis calea pentru rivalul său, Janez Janša, să încerce formarea unui executiv. Robert Golob, al cărui partid a obținut 29 de mandate dintr-un total de aproximativ 90, a declarat că nu a găsit sprijin suficient în rândul partidelor de centru-dreapta și se pregătește să apeleze la ajutorul opoziției. În schimb, Janez Janša, care a obținut 28 de locuri, a spus că nu se grăbește să formeze un guvern și nu exclude organizarea unor noi alegeri. De asemenea, în timp ce procesul politic continuă sub supravegherea președintei Nataša Pirc Musar, aceasta este nevoită să desemneze un candidat pentru funcția de prim-ministru cât mai curând posibil.

Președintele francez, Emmanuel Macron și omologul său polonez, Donald Tusk au discutat despre organizarea unor exerciții nucleare comune, conform POLITICO. Aceste discuții au avut loc ca parte a eforturilor guvernului Franței de a extinde cooperarea europeană în domeniul descurajării nucleare. Cei doi lideri au menționat posibilitatea unor schimburi de informații și a unor exerciții militare comune, în contextul în care Franța, singura putere nucleară din Uniunea Europeană, încearcă să se implice în strategia de apărare a mai multor state membre ale alianței. Donald Tusk a subliniat că, deși ideea prezenței unor avioane Dassault Rafale cu arme nucleare deasupra teritoriului Poloniei nu este de dorit, realitatea geopolitică din momentul actual impune consolidarea capacităților de descurajare, mai ales în fața amenințărilor din partea reprezentanților Rusiei.

Lidera opoziției din Venezuela, María Corina Machado a încercat să-și consolideze sprijinul internațional apropiindu-se de partidele de dreapta din Spania, potrivit Al Jazeera. Aceasta a avut întâlniri cu lideri ai opoziției spaniole precum Alberto Núñez Feijóo și Santiago Abascal, evitând însă o întrevedere cu premierul socialist Pedro Sánchez. Deși împărtășește viziuni economice liberale cu conservatorii spanioli, diferențele dintre cele două părți apar în ceea ce privește temele sociale. Machado are poziții mai conservatoare, de exemplu în privința avortului. Analiștii au subliniat că această apropiere reflectă atât polarizarea politică din Venezuela, cât și strategia opoziției de a câștiga sprijin extern, chiar dacă refuzul de a dialoga cu guvernul spaniol ridică semne de întrebare privind ambițiile sale prezidențiale.

Oficialii din Uniunea Europeană încearcă să joace un rol mai important în conflictul din Orientul Mijlociu, organizând o conferință de pace dedicată palestinienilor la Bruxelles, conform Associated Press. La întâlnire au participat reprezentanți din peste 60 de țări, alături de oficiali palestinieni, pentru a discuta stabilitatea, securitatea și perspectivele unei păci pe termen lung. Inițiativa vine într-un moment în care reprezentanții europeni doresc să iasă din rolul secundar pe care l-au avut până acum în negocierile privind conflictul israeliano-palestinian. În paralel, lideri precum premierul spaniol Pedro Sánchez au cerut acțiuni mai ferme, inclusiv suspendarea acordului de cooperare UE–Israel. Autoritățile Uniunii Europene susțin în continuare soluția celor două state, dar oficialii recunosc că această perspectivă devine tot mai greu de realizat din cauza violențelor continue din Gaza și Cisiordania.

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că va menține blocada navală asupra porturilor din Iran până când guvernul de la Teheran acceptă un acord de pace, potrivit Euronews. Acesta susține că economia iraniană pierde aproximativ 500 de milioane de dolari pe zi, iar tensiunile au escaladat după ce marina americană a interceptat și avariat o navă iraniană suspectată că încerca să evite blocada. Guvernul din Iran a calificat incidentul drept un „act de piraterie” și a refuzat să participe la noi negocieri de pace în Pakistan, ceea ce pune sub semnul întrebării armistițiul fragil. În paralel, atât oficialii din SUA, cât și cei din Iran au impus restricții, blocând traficul maritim și contribuind la creșterea accentuată a prețului petrolului. Situația amplifică incertitudinea globală și riscul reluării conflictului deschis.

@Katen on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.